top of page

Відокремлений структурний підрозділ Чернятинський фаховий коледж Вінницького національного аграрного університету 

  Історія і сьогодення 

111.jpg
1870 р. худ. Наполеон Орда.jpg

  Історія Чернятинського коледжу Вінницького  національного  аграрного університету розпочинається з 1922 року, коли в маєтку графа Миколи Львова, який володів ним до  1887 року, а після його смерті всіма справами керувала дружина Марія Михайлівна аж до 1917 року,  організовується кущовий садорадгосп «Ударник» до складу якого увійшли панські сади сіл Чернятина, Носковець, Олександрівки, Шипинок (Вінницької обл.), Осламового (Хмельницької обл.) з центральною садибою в с. Чернятині.

МИКОЛА ОЛЕКСАНДРОВИЧ ЛЬВОВ.jpg
Герб Львових.jpg
МАРІЯ ЛЬВОВА.jpg

  Крім вирощування плодів, господарство також займалося їх переробкою. Так, з архівних матеріалів відомо, що в 1929 році радгоспом було виготовлено 40 тисяч декалітрів плодовоягідного вина. 

В 1929 році в Україні приймається програма розвитку садівництва, згідно якої організовуються садорадгоспи на базі колишніх панських садів, розроблена Володимиром Семеренком.

  У відповідності до цього на базі радгоспу «Ударник» організовується великий плодорозсадник, який мав забезпечити плодовими саджанцями майбутні садорадгоспи теперішньої Вінницької та Хмельницької областей. В 1930 році на базі цього господарства організовується однорічна школа радгоспно-господарського учнівства для підготовки кадрів садорадгоспам.  Цього ж року організовується робітфак. Це були підготовчі курси для вступу до Уманського сільськогосподарського інституту. За високі показники у господарській діяльності радгоспу в 1932 році  було присвоєно почесне звання «Ударник 14-річчя Жовтня». Ця структура проіснувала до початку Другої світової війни. В період окупації село Чернятин зі спогадів очевидців та господарство радгоспу «Ударник» належало румунському генерал-губернатору «Трансністрії», штаб-квартира якого розміщувалася в Одесі.

  Після визволення Чернятина в березні 1944 року, коли ще гриміли бої за визволення всієї території України, реалізовуючи програму розвитку садівництва та враховуючи гостру потребу у кадрах середньої ланки, створюються аграрні навчальні заклади. На підставі Постанови ЦК Компартії України і Раднаркому УРСР від 7 вересня 1944 року організовується Чернятинський плодово-ягідний технікум для підготовки кадрів середньої ланки для спеціалізованих господарств по вирощуванню плодів, ягід і овочів. Першим відкривається відділення «Плодоовочівництво», на яке було набрано одну групу в кількості 30 осіб. Навчання в технікумі розпочалося з 1жовтня 1944року.

  Паралельно працює однорічна школа. В 1948 році відбувся перший випуск студентів  відділення «Плодоовочівництво». Учбово – дослідне господарство колишнього радгоспу займало площу 228 гектарів, з них 108,2 гектара – орна земля, 45,7 – під садами і ягідниками, 31 гектар – парк,2,9 гектара – під ставками і іншими сільськогосподарськими угіддями. У 1945 році відкривається відділення «Механізація і електрифікація сільськогосподарського виробництва», проте в 1948 році це відділення закривається.

 Було зроблено спробу відкрити відділення зі спеціальності «Технік-технолог пивоварної промисловості», на яке було набрано кілька груп. Згодом їх  перевели до м. Львова. По розпорядженню Ради Міністрів СРСР від 13 грудня 1958 року за №1568 технікум було передано з системи Вінницького раднаргоспу в Міністерство сільського господарства УРСР. В 1958 році Чернятинський плодово-ягідний технікум реорганізовується. В жовтні сюди переїжджає Українська республіканська дослідна станція бджільництва, єдиний науковий заклад в Україні. Директором  української республіканської дослідної станції був призначений Гончар Володимир Олексійович. В наступні роки технікум часто міняв як і свій профіль, так і підлеглість. Так, наприклад, в технікумі відкривались і закривались такі відділення: «Плодоовочівництво», «Технологія консервної промисловості і пивоваріння», «Механізація і електрифікація сільського господарства», «Бджільництво». Це робилось в зв’язку з потребами народного господарства. Студенти відділення плодоовочівництва були переведені у Верхівський сільськогосподарський технікум,  відділення «Технологія переробки плодів і овочів» перевели в Сімферопольський технікум консервної промисловості.

  В 1959 році на базі дослідної станції проводився набір зі спеціальності «Молодший агроном-плодоовочівник з ухилом бджільництва». Набір здійснювався на базі повної середньої освіти в кількості 2 груп.

  В 1963 році Українська республіканська дослідна станція бджільництва переїхала до міста Гадяч Полтавської області. Причиною стала недостатня медоносна база місцевості.

 В 1964 році технікум відновлює свою роботу на чолі з директором Володимиром Олексійовичем Гончаром, який раніше займав посаду першого секретаря Шаргородського райкому партії. Під його керівництвом було побудовано житлові будинки для співробітників. Будучи великим любителем спорту, а особливо футболу та волейболу, з його ініціативи було збудовано стадіон та спортивні майданчики. На честь його заслуг та вшанування пам’яті в коледжі проводяться щорічні змагання з волейболу обласного рівня на «Кубок Володимира Гончара».      Відділення плодоовочівництва проіснувало до 1965 року.

     24 лютого 1964 року директором Чернятинського плодово-ягідного технікуму призначається Зрібняк Борис Іванович, колишній фронтовик, командир танку, учасник Великої Вітчизняної війни, нагороджений бойовими нагородами. Спочатку він працював викладачем дисципліни «Плодівництво», згодом обіймав посаду завуча технікуму.  Будучи директором, він захистив вчену ступінь кандидата сільськогосподарських наук. За 25 років трудової діяльності в технікумі було відкрито відділення «Бджільництво», закладено молоді сади, збудовано гуртожитки та сучасний дитячий садок. Він був ініціатором створення Вінницької філії Української сільськогосподарської академії, яка розпочала роботу в 1986 році і згодом набула статусу самостійного вищого навчального закладу.  В теперішній час це — Вінницький національний аграрний університет.

   31 серпня 1964 року Чернятинський плодово-ягідний технікум реорганізовується у Чернятинський плодово-ягідний радгосп-технікум. З 1965 року крім відділення «Плодоовочівництво», набір якого становив 3 академічні групи, відкривається відділення «Бджільництво», на той час єдине на Україні. Спочатку було відкрито заочне відділення, а в 1965 році — денна форма навчання. Набір становив 2 групи на базі неповної середньої школи.

  Період найбільшого розвитку, вдосконалення, сміливих інновацій розпочався з 1979 року під керівництвом молодого, енергійного, ініціативного директора Віталія Феодосійовича Малюти. На основі місцевого колгоспу та радгоспу-технікуму створюється Чернятинський сільськогосподарський радгосп-технікум.  

   У 1980 році у складі радгоспу-технікуму було більше 3,5 тисяч га землі загальної площі. Розширюючи матеріальну базу радгоспу-технікуму, продовжуючи справу попередників, було закладено значні площі багаторічних насаджень, а саме 716 га. Саме завдяки зусиллям директора Чернятин розпочав новий відлік часу, розпочинається відродження села і створення сучасної інфраструктури: збудовано дороги з твердим покриттям, центральний водогін, здійснено газифікацію Чернятина та навколишніх сіл, збудовано нову середню загальноосвітню школу.

      У 1983 році здано в експлуатацію новий навчальний корпус на 720 місць.

  У 1984 році відкриваються відділення «Механізація сільського господарства» та відділення «Бухгалтерський облік».

  В 1984 році закінчено будівництво студентського гуртожитку № 2,3, а в 1986 році здано в експлуатацію навчальний корпус № 3, а ще через рік закінчено будівництво чотирьохповерхового гуртожитку.  За період свого існування радгосп – технікум значно розширив навчально – матеріальну базу. З 1960 року в технікумі побудовано 4 студентських гуртожитки на 180 місць, добудовано лабораторний корпус, де розмістились кабінети і лабораторії, спортзал. Якщо в 1944 році було лише 2 кабінети, в 1969 – 8, то в 1987 – 24 кабінети і лабораторії. В 1971 році в технікумі в урочистій обстановці відбулась зустріч випускників 50-х років, які працювали на різних посадах сільськогосподарського виробництва і в різних областях нашої країни. На цю зустріч приїхало більше 50-ти чоловік – це випускники В.М.Дубов, В.М.Сторчак, Н.І.Вознюк, В.П. Касьянчук та інші. Ця зустріч мала велике виховне значення. Ветерани технікуму розповідали про свої успіхи, про те, як вони примножують кращі традиції попередніх поколінь. Ще у 80-х роках у технікумі відзначили 10-річний ювілей народного хору, в якому брали активну участь як викладачі так і студенти. На сцені великої актової зали часто виступають артисти та художні колективи з обласного центру. 

  З 2003 року Чернятинський аграрний технікум ввійшов в структуру Вінницького державного аграрного університету. Згідно наказу Міністерства аграрної політики України № 879 від 10 грудня 2007 року Чернятинський аграрний технікум ВДАУ перейменований у Чернятинський коледж ВДАУ. У 2010 році університет отримав звання національного.

Отже, тепер заклад вищої освіти називається – Чернятинський коледж Вінницького національного аграрного університету.

 Коледж  готував молодших спеціалістів для аграрного сектору економіки України з таких спеціальностей:  

1) 5.09010103 «Виробництво і переробка продукції рослинництва»;

2) 5.09010202 « Бджільництво»; 

3) 5.03050901 «Бухгалтерський облік»; 

4) 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва». 

  У 2015 році змінилися назви спеціальностей  відповідно до Постанови КМУ №266 від 29 квітня 2015року) за ОКР молодшого спеціаліста і з 1 вересня 2016 року спеціальності одержали назви:

071 «Облік і оподаткування»

201 «Агрономія»

204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва» (Спеціалізація бджільництво)

208 «Агроінженерія»

  В розпорядженні коледжу: навчальні корпуси – 3 споруди, 1 адміністративно-побутовий корпус, 3 гуртожитки на 400 місць, навчальна майстерня, 4 комп’ютерних класи, автогараж для 4 вантажних автомобілів, 2 легкових автомобілів, 3 автобусів, тракторів і комбайнів, столярна майстерня,слюсарні приміщення, спортивний і військовий майданчики,  три спортивних зали, тренажерний зал, їдальня на 200 місць, бібліотека з читальною залою на 140 місць, актова зала на 400 місць і зала засідань. 

 Навчально-матеріальна база коледжу включає два навчально-лабораторних корпуси, в яких розміщені 56 кабінетів, лабораторій.

Всі кабінети і лабораторії оформлені на високому естетичному рівні, оснащені наочними посібниками, технічними засобами навчання, необхідним обладнанням і приладами для проведення лабораторних і практичних робіт. Крім здобуття основної спеціальності, коледж дає можливість студентам опанувати робочі професії:

- водій автотранспортних засобів категорії «В» і «С»;

- оператор комп’ютерного набору;

- тракторист-машиніст техніки сільськогосподарського виробництва категорії «А1», «А2», «В1» «В2»;

- квітникар;

- слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та обладнання.

 Значну роль у формуванні майбутніх спеціалістів у коледжі відіграє практичне навчання. В цілому, практика по кожній спеціальності ділиться на навчальну та виробничу. Навчальна практика проводиться на базі виробничого підрозділу коледжу.

 З 1 червня 2016 року на посаду в.о. директора коледжу призначений Олександр Васильович Огороднік.

   Відповідно до наказу № 592-к по Вінницькому національному аграрному університеті від 26 серпня 2016року Огороднік Олександр Васильович призначений на посаду директора Чернятинського коледжу Вінницького національного аграрного університету.

  26 грудня 2017 року на посаду в.о. директора Чернятинського коледжу ВНАУ призначений  Кучерявий Віталій Петрович – доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач кафедри технології виробництва продуктів тваринництва Вінницького національного аграрного університету. В планах роботи якого зміцнити матеріальну базу коледжу, працювати над відкриттям нових спеціальностей, покращенням житлово –побутових умов студентів та організації їхнього дозвілля. 

  З 2018 року Кучерявий Віталій Петрович затверджений на посаді директора Чернятинського коледжу ВНАУ.

  В березні 2022 року директором коледжу призначений Довгань Павло Олегович.

7.jpg
12.jpg
8.jpg
9.jpg
70164206_1607857976015684_78319253101016
bottom of page